Ból stawów- jak sobie ulżyć?

  photo3 Ciało ludzkie jest jak ruchoma maszyna, elastyczna i dobrze naoliwiona do pewnego wieku, przez to, że składa się z około 400 stawów. Niestety po ukończeniu 50 roku życia pojawiają się problemy ze stawami z powodu starzenia się organizmu i mogą one powodować problemy poprzez tworzenie się rozległych zmian chorobowych w stawach. Te bóle stawów mogą wystąpić w każdym wieku i mają one wiele przyczyn. Jak więc je załagodzić?

Ból stawów- jak zapobiegać, jak leczyć?

               Zapobieganie polega na odciążeniu stawów poprzez zastosowanie w życiu kilku prostych zasad:

– zmniejszenie nadwagi,

– uprawianie sportu- odpowiednia rozgrzewka, nawodnienie i dbałość o minimalne przeciążanie stawów,

– w przypadku powtarzających się ataków dny moczanowej, należy zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa i alkoholu oraz dbać o nawilżenie.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów:

– Kiedy jest obecny ból, można zastosować okłady z termoforu albo poduszki elektrycznej, przykładając je przez 10-15 minut po 3 razy dziennie. Ciepło ma na celu uaktywnić krążenie krwi, które następnie pobudzi do pracy mięśnie i ścięgna, co pomoże uwolnić od bólu chory staw.

– Należy dostosować ćwiczenia odpowiednio do chorych mięśni, stawów, itp. Przepisuje je lekarz w celu uniknięcia zaostrzenia bólu.

– Duży nacisk należy kłaść na uprawianie sportów wodnych, ponieważ aktywność uprawiana w wodzie nie powoduje przeciążania stawów.

– Można stosować masaże lecznicze, ponieważ mięśnie są zazwyczaj bardzo spięte, a zmniejszenie napięcia mięśni zmniejsza ból.

W przypadku zapalenia stawów:

– Odpoczynek! Wskazane jest, aby unikać ruchu stawu albo przynajmniej ograniczyć jego wykorzystanie.

– Stosowanie zimnych albo gorących okładów! Jeśli ból pojawił się nagle, dobrym sposobem na obrzęki są zimne okłady, najlepiej jest stosować okłady z lodu, po czym natychmiast należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli ból jest przewlekły, związany ze stanami zapalnymi stawów, wówczas wskazane jest ciepło. Można wykorzystać do tego butelkę z wodą.

– Bądź aktywny! Wskazane jest, aby pomimo zapalenia stawów, nadal pozostać aktywnym w granicach swoich możliwości.

– Prowadź aktywne życie towarzyskie i nie zamykaj się w sobie. Konsultuj się regularnie z lekarzem, który pomoże dostosowywać leczenie do Twoich potrzeb.

               Ból stawów może być związany z wieloma chorobami, takimi jak poważne choroby przewlekłe, np. reumatoidalne zapalenie stawów albo zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem albo reumatologiem żeby znaleźć przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

               Alternatywą dla leczenia środkami photo4doustnymi jest stosowanie kremów i żeli zawierających substancje przeciwzapalne, które owijane będą bandażem wieczorem przed snem albo w ciągu dnia, co może przynosić ulgę. Lekarstwa w podstawowym leczeniu mogę być brane za radą farmaceuty, ponieważ mają niewiele skutków ubocznych, a ziołowe leki mają niezaprzeczalne zalety:

– czarna porzeczka jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych,

– czarci pazur jest rośliną pochodzącą z Afryki Południowej, która zawiera składniki aktywne, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne,

– wiązówka błotna ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,

-pokrzywa- istnieje wiele różnych form stosowania pokrzywy w celu leczenia bólu,

– rozmaryn- jego rola polega na detoksykacji i eliminacji wolnych rodników, które atakują ścianki komórek, a następnie odgrywają dużą rolę przeciw starzeniu stawu.

               Nie pozwól, aby bóle stawów zrujnowały Ci życie. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ustalić źródło bólu i przepisze leczenie w celu odzyskania komfortu i normalnej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *