Rejony, które najczęściej objęte są fibromialgią.

region sub –potyliczny,obszar przedniej części szyi,region drugiego żebra,pochodzenie nadgrzebieniowego ( mięśnie obszaru tylnego ramienia), region łokcia, górny zewnętrzny kwadrant pośladka (poniżej i za grzebienia biodrowego ), występy kostne w górnej kości udowej, zwały tłuszczu w kolanach.

Ten system klasyfikacji ma swoje ograniczenia . Niektórzy pacjenci są wrażliwi na mniej niż 11 punktów, które są przypisane fibromialgii.

photo1Leczenie

               Nie istnieje w 100% skuteczny sposób na leczenie fibromialgii. Liczne zabiegi zdają się być nieskuteczne. Wszyscy eksperci zgadzają się, co do konieczności stosowania programów interdyscyplinarnych dla każdego chorego na fibromialgię.

Terapia nielekowa

               Edukacja pacjenta, jak w każdej innej patologii, jest najważniejsza, aby pomóc mu zrozumieć chorobę, pogodzić się z nią, umożliwić mu jej przewidywanie i dać mu wiedzę na temat okresów pogorszenia, co pozwoli mu lepiej stosować zalecane zabiegi. Wysoce zalecaną praktyką jest uprawianie sportu i bycie aktywnym fizycznie. Istotne jest, aby pacjent i lekarz rozważyli wspólnie rehabilitację dostosowaną do pacjenta, ponieważ ludziom chorym na fibromialgię często oprócz zmniejszenia siły mięśni, towarzyszy ich zanik oraz przyspieszona akcja serca. Ćwiczenia aerobowe mogą poprawić kondycję fizyczną i zmniejszyć ból . Zatem szczególnie zalecane są aerobik albo basen oraz rozciąganie. Piesze spacery także są bardzo korzystne dla chorych. Pomoc psychologiczna ma tutaj bardzo duży wpływ na leczenie zaburzeń bólowych, zmęczenie oraz nastrój. Pomaga pacjentowi na swobodne porozumiewanie się z otoczeniem oraz w akceptacji tej przewlekłej choroby.

`              Zachowanie poznawcze i leczenie wydaje się wykazywać pewną skuteczność. W prosty i skuteczny sposób można złagodzić objawy choroby. Można zaproponować kilka technik: tzw relaks przy pomocy technik medytacji, upowszechnianie kultury fizycznej relaksacji, które uwalnia pacjenta od wszelkich niepokojów. Terapia relaksacyjna uczy, jak się zrelaksować i podchodzić z dystansem do naszych emocji, napięć i pomaga w skupieniu się na wsłuchiwaniu się we własne uczucia. Sesje terapeutyczne dla osób z fibromialgią są oparte na dynamicznej relaksacji oraz sugestiach psychicznych. Dynamiczne ćwiczenia relaksacyjne są oparte na delikatnych skurczach mięśni i kontrolowanym oddychaniu. Praktyka ta pomaga zrelaksować się, poprawić koncentrację i rozwija poczucie własnej wartości. Sugestie psychiczne polegają na oglądaniu obrazów w celu ograniczenia uczucia bólu i tworzenie pozytywnego wizerunku choroby. Praktykowana codziennie terapia relaksacyjna pomaga zatrzeć objawy i może odgrywać ważną rolę wspomagającą w leczeniu. Terapia muzyką w oparciu o proces wizjonerstwa w środowisku muzycznym pozwala na uwolnienie napięć i stresu w trakcie słuchania odpowiedniej muzyki.

               Trening autogenny oparty jest na zasadzie autohipnozy i jest on prowadzony przez terapeutę, który naciska na splot słoneczny aby uwolnić ból. Hipnoza może rozluźnić mięśnie oddychania i zapewnić dostęp do starych zagadnień. Tylko wykonawcy zawodów medycznych mogą poddawać pacjentów takiej hipnozie. W kontekście medycznym taka hipnoza jest bezpieczna, jej wpływ na naszą nieświadomość nie jest wszechmocny. Więcej informacji na ten temat: Francuski Instytut Hipnozy.

               Akupunktura jest także stosowana w celu leczenia fibromialgii.

Sport

               Pacjent z fibromialgią musi pozostawać w ruchu przez większość dnia. Jednym z podstawowych działań w leczeniu pacjenta dotkniętego tym schorzeniem jest zachowanie pewnego poziomu aktywności fizycznej w granicach możliwości pacjenta. Wysoce zalecana jest zatem aktywność sportowa albo fizyczna. Istotne jest, aby obok wysiłku fizycznego rozważyć też inne sposoby rehabilitacji, ponieważ ludziom z fibromialgią często towarzyszy zanik mięsni, ich osłabienie albo szybka akcja serca. Takiemu pacjentowi można zaproponować kilka ćwiczeń, które zwane są ćwiczeniami dynamicznymi, np. chodzenie na bieżni albo wiosłowanie. Czasem wykonywanie takiego typu działalności jest niemożliwe. W takim przypadku stosuje się ćwiczenia, które są ograniczone do pewnych grup mięśni. Zwalczanie napięcia i stresu jest najważniejsze w leczeniu osób chorych na fibromialgię.

               Działalność zawodowa w przypadku chorych powinna zostać zachowana w celu utrzymania aktywności społecznej. Zajęcie nie może wymagać od chorego zbyt intensywnego wysiłku fizycznego i musi wymagać od niego ciągłego zmieniania pozycji.

               Ćwiczenia aerobowe mogą poprawić kondycję pacjenta, jak również zmniejszyć ból. Aerobik wodny, basen oraz rozciąganie są ściśle zalecane.

               Zwiedzanie jest bardzo korzystne dla osób cierpiących na fibromialgię.

Opieka medyczna

               photo2Istnieje kilka sposobów leczenia objawów spowodowanych tą przewlekłą chorobą, tzn chronicznego bólu, nadmiernego zmęczenia i zaburzeń snu.

               Terapia przewiduje stosowanie leków przeciwbólowych, które są skuteczne w leczeniu fibromialgii. Akademia Medyczna zaleca tramadol, który działa tylko w połączeniu z paracetamolem.

               Leki przeciwzapalne nie są zbyt skuteczne w leczeniu fibromialgii. Leki przeciwpadaczkowe zmniejszają ból i próg pobudliwości nerwów odpowiedzialnych za ból. Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszyć zaburzenia snu i zmęczenie. Środki przeciwdepresyjne, takie jak amitrypylina, wenlafaksyna i duloksetyna, milnacipran, mają korzystny wpływ na zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, ból a także poprawiają nastrój chorego. Są one podawane w dawkach słabszych niż przy depresji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *